Klasa V

Klasa V

Piknik sportowo-rekreacyjny

Dnia 15 maja klasy IV-VI wzięły udział w pikniku sportowo-rekreacyjnym. Tego dnia mogliśmy zmierzyć się w ulubionych grach sportowych oraz rozegrać na świeżym powietrzu partię ulubionych planszówek. To było bardzo aktywne popołudnie!

Szkolna wycieczka klas IV-VII Szlakiem Piastowskim

Dnia 14 maja br. uczniowie klas IV-VII wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Uczestnicy wycieczki zwiedzili wiele ciekawych miejsc dotyczących początków Państwa Polskiego m.in.: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Ostrów Lednicki oraz gród w Biskupinie. Ponadto wszyscy wzięli udział w warsztatach historycznych przybliżających pracę archeologa oraz poznali średniowieczne instrumenty, stroje czy uzbrojenie. Mogliśmy też na żywo poznać dawne zawody takie jak m.in. krzemieniarz, garncarz, kuśnierz, kaletnik czy bartnik. Był też czas na posiłek w restauracji Mc Donalds. Była to aktywna i pełna pozytywnych wrażeń wycieczka!

Dzień Patrona

9 maja obchodziliśmy Dzień Unii Europejskiej, która jest patronem szkoły. W tym roku nasze działania były skoncentrowane wokół Grecji. Aby przybliżyć wszystkim Grecję, wykonaliśmy na jej temat gazetkę oraz przygotowaliśmy przepiękną makietę przedstawiającą Grecję i charakterystyczne dla niej zabytki czy obiekty - Partenon, amfiteatr, górę Olimp, Lwią Bramę, Wieżę Wiatrów. Naszym zadaniem było też przygotowanie przekąsek typowych dla greckiej kuchni. Na stole pojawiły się sałatka grecka z fetą i oliwkami, baklawa, galaretki i ciasteczka udekorowane barwami greckiej flagi. Wszystkie specjały znikały w mgnieniu oka podczas prezentacji klas w auli. Nie sposób nie wspomnieć o greckim tańcu narodowym - zorbie - który wspaniale zatańczyliśmy w czasie przedstawienia poświęconego podróży po Europie. Na koniec dnia wzięliśmy udział w proeuropejskim pochodzie ulicami Trąbczyna. Wisienką na torcie tego dnia było zwycięstwo naszego kolegi Leona Kmiecia w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej.

Dzień Bez Plecaka

Z okazji Dnia Bez Plecaka wszyscy uczniowie naszej klasy przybyli do szkoły wyposażeni nie w plecaki, a inne "nosidła". Inwencja twórcza zaskoczyła naszą wychowawczynię, ponieważ niektórzy z nas przynieśli podręczniki i zeszyty w odkurzaczu (!), akwarium pełnym wody (!) czy kanie na mleko (!). Gratulujemy oryginalnych pomysłów!

Dzień Tańca

Już kolejny raz w naszej szkole obchodzony był Dzień Tańca. W tym roku nasza klasa przygotowała układ taneczny do piosenki "Despacito".

Szkolne obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W tym roku obchodziliśmy Święto Konstytucji 3 maja w inny sposób. Wykonaliśmy gazetkę poświęconą temu wydarzeniu oraz łańcuch biało -czerwony, który zdobi naszą klasę.

Dzień Ziemi

Dziś obchodziliśmy Dzień Ziemi. Wszyscy wiemy, że Ziemia jest naszym domem. Żeby była tak radosna, jak na naszym plakacie, musimy dbać o jej naturalne zasoby, bioróżnorodność oraz chronić przed zanieczyszczeniami.

Wyjątkowa lekcja historii - "ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ"

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, w którą po raz drugi włączyła się również nasza szkoła.
W związku z tymi wydarzeniami klasa V uczestniczyła w specjalnej lekcji historii, której celem było poznanie i zrozumienie wydarzeń jakie miały miejsce w Warszawie 19 kwietnia 1943 r.
Uczniowie wysłuchali informacji na temat wydarzeń w getcie oraz obejrzeli film Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim, składający się z trzech części:  pierwsza – przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania. Druga - przebieg powstania, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnej Warszawy.
Podczas lekcji uczniowie wykonali papierowe żonkile i dowiedzieli się, że to właśnie te kwiaty są symbolem pamięci o powstaniu, które wybuchło w warszawskim getcie. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta i co roku w rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Później sam z wiązanką żółtych żonkili przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta i w ten sposób pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943. Ten wiosenny kwiat stał się symbolem zbiorowej pamięci i uznania wartości dialogu ponad podziałami.

A health lapbook - project

Nasza szkoła jest placówką promującą zdrowie, dlatego tematy z nim związane nie są nam obce. Chętni uczniowie stworzyli w języku angielskim lapbooki na temat chorób i ich zapobiegania. Lapbook to rodzaj teczki tematycznej, w której znajdują się wiadomości i słownictwo dotyczące wybranego tematu. Jest bardzo popularną metodą nauki w Stanach Zjednoczonych, szczególnie wykorzystywaną w pracy domowej. Tworząc nasze dzieła powtórzyliśmy i utrwaliliśmy słownictwo związane z urazami, a także utrwaliliśmy zwroty dotyczące udzielania rad, pytania o zdrowie i samopoczucie. W wielu pracach pojawiły się bezcenne sugestie jak unikać chorób stosując odpowiednią dietę i aktywny wypoczynek. Propagujemy zdrowy styl życia!!!

Dzień Wiosny/Dzień Wody

Dzisiaj obchodziliśmy Dzień Wiosny połączony z Dniem Wody. Zaczęliśmy od podziału na drużyny. Następnie w grupach wykonywaliśmy zadania przypisane do sześciu stacji. Wszystkie dotyczyły wody i wcale niełatwo było nam je wykonać. Później wspólnie z innymi klasami udaliśmy się na wiosenny pochód ulicami Trąbczyna. Kolejnym punktem programu było spotkanie w auli i obejrzenie przedstawień przygotowanych przez szkolne koło teatralne oraz grupę przedszkolną. Dzień zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

Wielkanocna palma

W ramach rekolekcji wielkopostnych na zajęciach religii i techniki robiliśmy palmy wielkanocne. Nasze zaangażowanie było tak duże, że palmy wyszły nam bardzo okazałe! Cieszą oko!

Klasowy Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet chłopcy z naszej klasy przygotowali klasową imprezę. Najpierw złożyli wychowawczyni i koleżankom życzenia oraz obdarowali je upominkami. Później był czas na biesiadowanie, gry i zabawy. Wiele emocji przyniósł nam quiz, który polegał na rozpoznaniu znanych piłkarzy oraz klubów sportowych, a także zabawa w głuchy telefon. Dzień Kobiet był wspaniałą okazją do wspólnej zabawy i integracji zespołu klasowego.

Setna lekcja języka polskiego

Dziś świętowaliśmy setną lekcję języka polskiego. To nie była zwykła lekcja. Na stolikach królowały słodycze i przekąski. Nie zabrakło gier planszowych i dobrego humoru.

Czy Herakles zasłużył na miano herosa?

Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy na lekcjach języka polskiego poświęconych właśnie Heraklesowi. Poznaliśmy mit o synu pięknej Alkmeny oraz dwanaście prac, które musiał wykonać na polecenie króla Erysteusza. Pracując w małych grupach, przygotowaliśmy opowieść o niełatwych zadaniach Heraklesa i stworzyliśmy do nich ilustracje. W ten sposób powstał plakat przedstawiający wszystkie 12 prac. Zajęcia zakończyliśmy charakterystyką bohatera i uzasadnieniem, dlaczego Heraklesa możemy nazwać herosem.

Nasz kolega Mateusz w klasie sportowej w Ślesinie!

Nasz kolega Mateusz został uczniem klasy sportowej w Ślesinie. Bardzo się z tego cieszymy, ale jednocześnie czujemy żal, że nas opuszcza. Mateuszu, dziękujemy Ci za Twoją obecność i życzymy dużo radości i wytrwałości w spełnianiu sportowych marzeń. Powodzenia!

Dzień Języka Ojczystego

Z okazji przypadającego 21 lutego Dnia Języka Ojczystego nasza klasa przygotowała tematyczną gazetkę na temat zasad ortograficznych.

Wigilia Klasowa

21 grudnia nasza klasa wraz z wychowawczynią p. Ewą Kłodzińską obchodziła wigilię klasową. Tego dnia odświętnie udekorowaliśmy stół. Zadbaliśmy również o słodki poczęstunek. Było pyszne ciasto, muffinki, pierniczki i inne słodkości. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od złożenia sobie życzenia, a zakończyliśmy oglądaniem kultowego filmu "Kevin sam w domu". Czas spędzony wspólnie przyniósł nam wiele radości.

Empatia- jak się jej nauczyć? Warsztaty literackie

Czym jest empatia? Jak się jej nauczyć? Co nas łączy, a co dzieli i jak to jest być innym niż wszyscy? Odpowiedzi na te i inne pytania uczniowie klasy V szukali w czasie warsztatów literackich, które poprowadziły panie Katarzyna Połom i Joanna Kruczkowska z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów. Scenariusz do zajęć powstał w oparciu o książkę „Wolfgang (niezwyczajny)” L. Aguilar. Wolfgang jest chłopcem w spectrum autyzmu, geniuszem, który lepiej rozumie muzykę niż ludzi. Dzięki poznaniu Wolfganga piątoklasiści zrozumieli, jak osoby w spektrum autyzmu widzą siebie i innych, co im sprawia trudność i w jaki sposób można im pomóc.

Uczestnicy warsztatów wraz z wychowawcą p. Ewą Kłodzińską dziękują p. K. Połom i p. J. Kruczkowskiej za niezwykle wartościowe spotkanie.

Mikołajkowy wyjazd klas IV-VIII do Kina OSKARD w Koninie

Dnia 8 grudnia z okazji Mikołajek uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami: p. Anną Bandych, p. Ewą Kłodzińską, p. Agnieszką Stogińską, p. Bożeną Wstawską, p. Mariuszem Marcjanem oraz p. Michałem Rekiem wybrali się na wycieczkę do Kina OSKARD w Koninie na przedpremierowy pokaz filmu familijnego pt. „Wonka”. Seans wywarł bardzo pozytywne wrażenia na wszystkich uczestnikach wyjazdu. Zgłodniali po dwugodzinnej projekcji posililiśmy się w pobliskiej restauracji Mc Donalds.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie wyjazdu!

JOB DIORAMA

Ostatnio na zajęciach języka angielskiego zastanawialiśmy się kim chcemy zostać w przyszłości. Uczyliśmy się nazw zawodów, opisywaliśmy poszczególne obowiązki związane z poznawanymi profesjami i oczywiście ćwicząc stopniowanie przymiotników porównywaliśmy i ocenialiśmy, który z zawodów może być najciekawszy, najtrudniejszy itp. Chętni uczniowie wykonali dioramy swoich wymarzonych zawodów.

Szkoła da się lubić nawet nocą – „Nocka w szkole” IV i V klasy

Uczniowie klasy IV i V długo będą wspominać noc spędzoną w szkole – noc pełną wrażeń, atrakcji i niespodzianek. Impreza pod hasłem „Nocka w szkole” rozpoczęła się o godz. 19.00 w piątek 17 listopada b.r., a zakończyła o poranku dnia następnego. Każdy uczestnik przybył do szkoły wyposażony m.in. w śpiwór, niezbędny prowiant oraz dużą porcję dobrego humoru.
Wieczór i noc obfitowały w wiele atrakcji. Najpierw były gry i zabawy ruchowe w sali gimnastycznej, później smakowita pizza. Po pysznej kolacji uczniowie przenieśli się do swoich sal. W jednej z nich została urządzona strefa kibica. Po pełnym wrażeń meczu dzieci szukały cukierków ukrytych w różnych zakamarkach szkoły. Grały też w planszówki, kalambury i odgadywały, co znajduje się w pudełku. „Nockę w szkole” zamykał wieczór filmowy. W sobotni poranek uczniowie – nieco jeszcze zaspani po nocnych atrakcjach, ale bardzo zadowoleni – powrócili do swoich domów.

Włączyliśmy się do akcji "Szkoła pamięta"

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta!”. W ramach tej inicjatywy uczniowie z klas IV-VI wraz z wychowawcami: p. Agnieszką Stogińską, p. Ewą Kłodzińską oraz p. Michałem Rekiem odwiedzili Cmentarz Parafialny w Trąbczynie, gdzie m.in. zapalili znicze na grobie Piotra Bendzińskiego – pierwszego Dyrektora Szkoły Podstawowej w Trąbczynie i uporządkowali zaniedbane nagrobki. Ponadto podczas zajęć rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne uczniowie klasy V wraz z p. Małgorzatą Kin przeszli pod tablicę upamiętniającą pochodzącego z Trąbczyna policjanta asp. Teofila Klechamera zamordowanego w Twerze podczas II wojny światowej. Dzieci odwiedziły także grób Franciszka Zambrowicza – uczestnika dwóch wojen światowych. W zeszłym tygodniu delegacja Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem p. Michałem Rekiem i p. Małgorzatą Kin udała się do lasu w Osinach, gdzie znajduje się pomnik zamordowanych w 1939 członków zagórowskiej POW. Uczniowie uporządkowali to miejsce oraz zapalili pamiątkowe znicze. Szkolny Klub Wolontariatu przygotował też gazetkę upamiętniającą Janusza Korczaka - lekarza, pedagoga, pisarza, publicystę i działacza społecznego zamordowanego podczas II wojny światowej.

Wycieczka do Bydgoszczy

Dnia 2 października uczniowie klas IV-VII wraz z opiekunami: Małgorzatą Kin, Ewą Kłodzińską, Agnieszką Stogińską i Michałem Rekiem wybrali się na wycieczkę szkolną do Bydgoszczy. Wyjazd został zorganizowany z okazji Dnia Chłopca. Uczestnicy wycieczki zwiedzili bydgoską Starówkę, gdzie uczestniczyli w grze miejskiej pt. „Złap koguta”. Wszyscy mogli się też „wyszaleć” w parku trampolin Jumpinplace. Dużo frajdy sprawiła też uczestnikom wyjazdu wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie wszyscy wzięli udział w warsztatach wyrobu własnego mydła. Na zakończenie wyjazdu był też czas na posiłek w restauracji Mc Donalds. To była aktywna i pełna pozytywnych wrażeń wycieczka!

Dzień Chłopca

W piątek 29 września świętowaliśmy Dzień Chłopca. Najpierw dziewczyny wraz z wychowawczynią złożyły chłopcom życzenia, a później zaczęliśmy bawić się w grę, która polegała na odgadnięciu ukrytego w pudełku przedmiotu. Wcale nie było łatwo rozpoznać za pomocą rąk najróżniejszych damskich drobiazgów, np. pomadki do ust, maskary, kolczyków itp. Gwoździem naszej imprezy okazało się malowanie twarzy chłopców. O dziwo chętnych nie brakowało, a efekty możecie zobaczyć na zdjęciach. Tego dnia nie zabrakło też słodkości, za które bardzo dziękujemy naszym rodzicom!

Z Szymborską za pan brat

2 lipca 2023 r. minęła setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej- poetki, felietonistki, tłumaczki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Szymborska to również Patronka roku 2023. Na lekcji języka polskiego poznaliśmy najważniejsze fakty z życia noblistki oraz mnóstwo ciekawostek i anegdotek z jej życia. Wysłuchaliśmy kilku utworów czytanych przez samą poetkę. Zaciekawiły nas również wyklejanki, które Szymborska robiła dla swych przyjaciół. Pod okiem pani Kłodzińskiej stworzyliśmy własne wyklejanki, których inspiracją była dla nas Patronka roku i jej twórczość.

Sprzątanie Świata

15 września wzięliśmy udział w akcji "Sprzątanie świata". Wyposażeni w worki udaliśmy się na spacer ulicami Trąbczyna i z dużym zaangażowaniem zbieraliśmy śmieci. Okazało się, że dbanie o czystość naszej okolicy może sprawiać frajdę i przynosić satysfakcję.

Nasze wakacyjne wspomnienia

Wakacje były czasem wspaniałych przygód i niezatartych wrażeń. Postanowiliśmy je spisać, zilustrować i przedstawić na forum klasy, aby nie poszły w zapomnienie. Wykonane przez nas prace znalazły też miejsce na klasowej gazetce.

Zaczynamy nowy rok szkolny 2023/2024

4 września br. odliczyliśmy się w pełnym składzie. Na pierwszych zajęciach z wychowawcą zgodnie z zasadami demokracji wybraliśmy "trójkę klasową". W tym roku szkolnym będą nas reprezentować:

Janek Wolniewicz - przewodniczący
Jakub Szymkowiak - zastępca
Olga Nowak - skarbnik

Życzymy im ciekawych pomysłów i owocnej współpracy, a całej klasie zapału do nauki, przyjaznej atmosfery i wspaniałych wycieczek!