Klasa II

Klasa II

Lekcja muzyki w plenerze

,, Lato, lato, lato czeka
Razem z latem czeka rzeka
Razem z rzeką czeka las
A tam ciągle nie ma nas... '

Projekty edukacyjne za nami!

Piknik sportowo-rekreacyjny dla klas I-III

Galeria zdjęć (kliknij!) Hasło do galerii: Piknik

Wycieczka klas I-III do Parku Chopina w Koninie

Wycieczka klas I-III do ZOO w Borysewie

Dzień Patrona

Dzień Bez Plecaka

Dzień Tańca

Szkolne obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dzień Ziemi

Program wczesnej profilaktyki uzależnień ,,Cukierki"

Program profilaktyczny „CUKIERKI” ma charakter uprzedzający. Jego zadaniem jest zapobieganie sytuacjom dysfunkcyjnym w życiu dziecka zanim się takie pojawią. Zajęcia przybliżają uczniom podstawowe informacje na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtuje umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, uczą postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi oraz współpracy, jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym. Program jest dostosowany do okresu rozwojowego dzieci, nie dostarcza zbyt dużej ilości informacji o charakterze wzbudzającym ciekawość i chęć eksperymentowania, wymową programu jest przestroga. Ogromną zaletą programu jest poruszenie problematyki dzieci charakteryzujących się izolacją i trudnościami emocjonalnymi.

Wiem, co jem!!!

Uczniowie klasy 2 podczas zajęć mieli okazję zapoznać się z zasadami prawidłowego i zdrowego trybu życia. Punktem kulminacyjnym rozmów i różnego rodzaju zadań była praca w grupach. Jej uczestnicy mieli do wykonania piętra piramidy zdrowego żywienia. Mamy nadzieję, że pięknie wykonana praca zmotywowała oglądających do zmiany stylu i nawyków życia.

Dzień Wiosny/Dzień Wody

Klasowa palma wielkanocna

Dzień Matematyki

W poniedziałek 14 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się SZKOLNY DZIEŃ MATEMATYKI. Ta nietypowa lekcja zostanie w naszej pamięci na długo. Ucząc się można także wspaniale się bawić!!!!

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet w Polsce i na świecie obchodzony jest na różne sposoby – nasza klasa wybrała się do sali zabaw Frajda w Koninie. Bawiliśmy się wyśmienicie!

Kuchenne eksperymenty

Poeksperymentowaliśmy w klasie z różnymi płynami. Zrobiliśmy magiczne sztuczki: cukier zniknął w herbacie, olej i woda nie chciały się zmieszać, za to drożdże wytworzyły bąbelki. To jednak nie czary! To nauka!

Innowacja pedagogiczna

Uczniowie klasy 2 przy okazji rozmowy o zwierzętach domowych poznali owczarka Bergamo. Pies z charakterystycznymi dredami wyróżnia się przede wszystkim tym, jak silne więzi potrafi wypracować w stosunku do opiekuna. Wywodzi się z grupy psów pasterskich, słynie z instynktu obronnego. Jest z natury ostrożny i czujny, charakteryzuje się silną postawą obronną. Dzieci na zakończenie zajęć wykonały prace plastyczką korzystając z plasteliny.

Słodkie Walentynki

Dzień świętego Walentego w naszej szkole nie traktujemy w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i ich opiekunów tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanej skrzynki. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości. W tym dniu przypadł Tłusty Czwartek, w trakcie którego kalorie nie mają znaczenia!!!

Klasowe eliminacje do szkolnego konkursu recytatorskiego

31 stycznia przeprowadziliśmy eliminacje do konkursu recytatorskiego. Dzieci pięknie przygotowały wiersze. Akcent, intonacja mówionych utworów oraz ich interpretacja spowodowała, że odbiór był wspaniały. Dziękujemy za wspaniałe interpretację!

Urodziny Kubusia Puchatka

Kubuś Puchatek to ulubiony bohater wielu dzieci. W styczniu obchodzi swoje urodziny, dlatego biblioteka szkolna postanowiła wyprawić mu imprezę urodzinową. Najpierw uczniowie klasy II poznawali Kubusia Puchatka i jego przyjaciół dzięki czytaniu przez panią Ewę Kłodzińską kolejnych rozdziałów utworu A. Milne. Wykonali ilustracje do książki i opaski na głowę z wizerunkami bohaterów opowieści. Sama impreza urodzinowa Kubusia Puchatka odbyła się 25 stycznia. Rozpoczęło ją złożenie przez dzieci życzeń misiowi i zdmuchnięcie świeczek na torcie ufundowanym przez rodziców drugoklasistów. Później dzieci losowały ze szklanej kuli pytania dotyczące książki, a w nagrodę otrzymywały kawałek tortu i brawa od kolegów. Na zakończenie wybierały jedną kartę z puli i wykonywały zabawne zadania takie jak zwycięski taniec Indianina, skakanie jak żaba czy zapuszczanie korzeni w pozycji drzewa. Wszyscy zgodnie myślimy, że impreza urodzinowa Kubusia Puchatka była na sto dwa!

Dzień Babci i Dziadka

Hałas - niewidzialny wróg

Uczniowie klasy drugiej na lekcji wychowawczej rozważali, co utrudnia im komunikacje i porozumiewanie się. Na anonimowych kartkach mogli wypisać czynniki utrudniające skupienie się i rozmowę. Okazało się, że HAŁAS jest największym wrogiem. Dzięki zabawie ,,Głuchy telefon" oraz ,,Jaki to dźwięk?" dowiedzieliśmy się jak czynnik zakłócający przepływ informacji wpływa na jej rzetelność i wiarygodność. Wspólnie przyznaliśmy, że hałas wpływa również na nasze zdrowie i samopoczucie. Po dyskusji doszliśmy do wniosku, że jednym ze sposobów walki z hałasem jest przestrzeganie norm współżycia społecznego. Efektem naszej pracy jest gazetka ścienna w stołówce szkolnej!

Wigilia Klasowa

Niechaj nadchodzące święta
Będą radosne, zdrowe i miłe,
A Nowy Rok przyniesie
Spełnienie najskrytszych marzeń
I realizację wszelkich planów!

Witaj Zimo!

Kiedy woda udaje, że jest szkłem,
to już wiem, co to znaczy, dobrze wiem:
to już zima.

Kiedy deszczyk się zamienia w biały puch, zwykły deszczyk z jesiennych słot i pluch, to już zima.

Kiedy rankiem wyrosną u twych szyb
srebrne kwiaty, choć nie siał tam ich nikt, to już zima.

Klasowe Mikołajki

4 grudnia wybraliśmy się do Małego Peru w Piotrowicach. Odwiedziliśmy zagrodę z Alpakami mogliśmy nakarmić samce o imionach Marko i Peru. Alpaki znane są ze swojego łagodnego i przyjaznego usposobienia do ludzi i innych zwierząt, dlatego tak łatwo jest się w nich zakochać! Udało się nam spotkać z Mikołajem, który wręczył upominki oraz wziąć udział w warsztatach. To był wspaniały dzień!

Stacja - Antarktyda

Tym razem w ramach innowacji,, Dookoła świata tropami zwierząt" wybraliśmy się na Antarktydę. Miejsce to nie może poszczycić się bogatą roślinnością, jednak pomimo to jej wybrzeża są zamieszkiwane przez pingwiny, foki, i ptaki. Natomiast w lodzie znajduje się wiele mikroskopijnych organizmów dla których warunki tam panujące nie są przeszkodą do przetrwania. Dzięki tablicy multimedialnej mogliśmy poznać ciekawostki o kałamarnicy kolosalnej. Zwierzę to jest określane potworem morskim. Jej duży rozmiar, macki wyposażone w haczyki, oraz drapieżny styl polowania na zdobycze w wielu wywołują strach. Wykonaliśmy także zadanie polegające na zamrożeniu wody zabarwionej farbami i malowaniu otrzymanymi w ten sposób kostkami lodu. To było bardzo ciekawe doświadczenie.

Fluoryzacja

Chcąc wzmocnić szkliwo zębów i nadać im dodatkową ochronę przed próchnica pani higienistka co miesiąc przeprowadza w naszej szkole fluoryzacje. Dzięki niej mamy piękny i zdrowy uśmiech. Ważne, aby poddawać się jej regularnie!

Dzień Pluszowego Misia

Dzień misia to bardzo ważne święto w życiu każdego ucznia. Miś to przecież niezastąpiony druh, który wspiera dziecko i dodaje mu odwagi podczas wędrówek przez świat realny i senny.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą to międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Święto ma na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. Dla uczniów klasy 2 temat cukrzycy jest szczególnie ważny i bliski. Dzięki wirtualnemu spotkaniu z Misiem Radkiem mogliśmy dowiedzieć się skąd bierze się cukrzyca oraz jakie są jej pierwsze symptomy. Wiemy też, że cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną, ale nie można się nią zarazić.

Podczas zajęć mogliśmy poznać urządzenia, które pomagają ludziom chorym na cukrzycę w codziennym funkcjonowaniu oraz dowiedzieć się jak może czuć się osoba chora na cukrzycę, której poziom cukru jest zbyt niski lub zbyt wysoki. Wyjaśniliśmy znaczenie słowa samodyscyplina i uświadomiliśmy sobie dlaczego odgrywa ona ważna rolę w życiu każdego cukrzyka. Tego dnia wszyscy ubraliśmy się na niebiesko oraz utworzyliśmy „niebieski okrąg” – symbol Dnia Cukrzycy.

Biblioterapia

Biblioterapia zakłada wykorzystanie książek oraz czasopism w celu regulacji systemu nerwowego i psychiki człowieka. Obok działania terapeutycznego pełni także rolę dydaktyczno-wychowawczą, gdyż skłania do przemyśleń i autorefleksji, kształtuje postawy moralne, rozbudza wyobraźnię, wspiera procesy poznawcze. Funkcja relaksacyjna natomiast pozwala na wartościowe spędzanie wolnego czasu, wspiera budowanie pozytywnego obrazu świata i siebie, rozwija wyobraźnię. Dziękujemy pani Ewie Kłodzińskiej za wspólnie spędzony czas i wprowadzenie nas w świat emocji.

Dzień Postaci z Bajek

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto to jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych uczniów szkoły. Jego celem jest nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które uczą rozróżniania dobra od zła oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym czy współczucia. Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzimy 5 listopada i jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a, chyba najbardziej znanego producenta bajek.

Odwiedzamy cmentarz

2 listopada w Zaduszki udaliśmy się na cmentarz. Celem wycieczki było zapalenie zniczy i odmówienie modlitwy przy grobach naszych bliskich zmarłych. Wyjściu towarzyszyły zaduma i refleksja związana z dniem Wszystkich Świętych.

CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki

,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" to kolejna lektura, którą mieliśmy przyjemność poznać. Książka opowiada o 10 skarpetkach, które uciekają z domu mamy i jej córki Basi, zwanej przez rodziców (małą Be), aby przeżyć różne przygody. W ramach zajęć projektowych stworzyliśmy własne pacynki, wymyślaliśmy historie i odgrywaliśmy scenki. Bawiliśmy się znakomicie, nasza wyobraźnia i kreatywność wzbudzała podziw wśród słuchaczy.

Jestem małym przyjacielem przyrody

Zrealizowaliśmy kolejne zadanie z projektu "Jestem małym przyjacielem przyrody". Priorytetowym celem działań jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz wpajanie właściwych postaw proekologicznych.
Tym razem pobudziliśmy swoje zmysły na ścieżce sensorycznej, uczniowie bardzo odważnie przechodzili po drodze pełnej jesiennych darów. Kolejnym zadaniem było przygotowanie „Jesiennego parku”- makiety parku z okazów naturalnych.

Dookoła świata tropami zwierząt

Zajęcia realizowane w ramach innowacji pedagogicznej ,,Dookoła świata tropami zwierząt " są dla uczniów źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem rozwijania wyobraźni, a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem. Wychowankowie zostaną zapoznani z siedmioma nietypowymi zwierzętami zamieszkującymi siedem kontynentów. Na pierwszej lekcji odwiedziliśmy Amerykę Północna, gdzie poznaliśmy gwiazdonosa amerykańskiego.

Jesienne muzykowanie (kliknij!)

Głównym powodem, dla którego lubimy słuchać muzyki są doznania emocjonalne i chęć sprawienia sobie przyjemności. Ale okazuje się, że jej działanie jest znacznie bardziej wszechstronne, bo dźwięki potrafią aktywować komórki nerwowe w mózgu i tworzyć między nimi nowe połączenia. Dzięki temu możemy być bardziej sprawni intelektualnie, otwarci na świat i nowe wyzwania, a także skłonni do różnych zachowań.

Święto Języka w klasie 2. English is easy, English is fun.

Jesteśmy zespołem bardzo zmotywowanym do nauki języka angielskiego. Jako energiczni drugoklasiści robimy wszystko, aby na lekcjach się nie nudzić. Doskonalimy wszystkie sprawności językowe umilając sobie czas piosenką czy rymowanką. Za nami pierwsze "przemówienia" w języku obcym!!! Zapraszamy do obejrzenia krótkich filmików!

Piosenka nr 1 (kliknij!)

Piosenka nr 2 (klinij!)

Prezentacje uczniów (kliknij!)

Międzynarodowy projekt CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki

W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony, bardzo trudno jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur. Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, od 2 października 2023 r. nasz klasa będzie realizowała projekt edukacyjny upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów klas I-III. Jego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną oraz rozbudzanie w nich ciekawości literackiej. Pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności i kształtowanie u wychowanków stałych sprawności w czynieniu dobra.

Dzień Chłopca

Dnia 28 września 2023 roku nasza klasa wzięła udział w wyjeździe do kina w Zagórowie. Wycieczka odbyła się z okazji Dnia Chłopaka. Uczniowie obejrzeli film Między nami żywiołami. Opowiada on o parze przeciwnych sobie żywiołów wspólnie ratujących miasto przed zagładą. To doskonała lekcja dla wszystkich widzów, porusza ważne tematy takie jak różnorodność czy dążenie do własnych marzeń. Niewątpliwą atrakcją wycieczki były lody zakupione po wyjściu z kina.
Wszyscy w dobrych humorach, uśmiechnięci i zadowoleni powrócili do szkoły. To był bardzo udany Dzień Chłopaka!
Mamy nadzieję chłopcy, że Wam się podobało! Życzymy Wam wszystkiego najlepszego.

Talent - to robić z łatwością to, co jest trudne dla innych

Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzimy 15 września. Choć często skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji.

Jestem małym przyjacielem przyrody - Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

Głównym założeniem projektu Jestem małym przyjacielem przyrody jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dzieci, kształtowanie właściwych postaw proekologicznych, wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

W dniu 15 września dołączyliśmy do akcji Sprzątanie świata. To wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

Wybór samorządu klasowego

Na pierwszej lekcji wychowawczej wybraliśmy samorząd klasowy. W tym roku szkolnym reprezentować nas będą:
Przewodniczący: Antoni Kałmucki
Zastępca: Jan Kaczmarek
Skarbnik: Maria Gęsikiewicz