1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

Wycieczka z historią w tle

Z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski Samorząd Uczniowski zaproponował kilka przedsięwzięć w naszej szkole. Jednym z nich była wycieczka SZLAKIEM PIASTOWSKIM.

5 maja 2016r. wzięli w niej udział uczniowie klasy V, I i III gimnazjum pod opieką p. Joanny Parus, p. Agnieszki Parus i p. Katarzyny Kulterman.


Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ostrowa Lednickiego związanego z początkami dynastii Piastów, niezwykle ważnego dla tożsamości naszego narodu pod względem historycznym jak i religijnym.
Ostrów Lednicki – gród leżący między Gnieznem a Poznaniem na największej z wysp jeziora Lednickiego. W czasach piastowskich był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. Właśnie na Ostrowie Lednickim najprawdopodobniej w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest, a Bolesław Chrobry gościł cesarza Ottona III podczas jego pielgrzymki do grobu św. Wojciecha. O świetności grodu świadczy jego zabudowa czyli zespół pałacowo-sakralny, kościół grodowy, podgrodzie, dwa mosty zachodni (poznański) i wschodni (gnieźnieński) oraz nekropolia.


Następnie udaliśmy się do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego jednego z największych tego typu obiektów w Europie. Obejmuje on ekspozycję prezentującą życie XVIII i XIX-wiecznej wsi wielkopolskiej.
Wielkopolski Park Etnograficzny- skansen wsi wielkopolskiej. Założenie tworzy naturalną wieś z zagrodami. Wieś z terenów XVIII i XIX-wiecznej historycznej Wielkopolski. Założenie uzupełnia drewniany kościółek, dwór z folwarkiem, karczma, wiatraki i młyn wodny.


Trasa zwiedzania doprowadziła nas też do Muzeum Pierwszych Piastów.


Kolejnym punktem programu było udanie się do Gniezna, pierwszej historycznej stolicy Polski oraz miejsca tworzenia się chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Najważniejszym zabytkiem, który chcieliśmy tam zobaczyć była Katedra Gnieźnieńska. Zwiedzanie rozpoczęliśmy przy pomniku Bolesława Chrobrego.
Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdują się relikwie św. Wojciecha i bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia- Drzwi Królewskie, które opowiadają historię życia św. Wojciecha. Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski.
Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego.


W ten ciekawy sposób przybliżyliśmy sobie historię początków państwa polskiego. Wycieczkę zaliczamy do udanych.  

                     

                                                                                                   

Szkolny konkurs „Polska pierwszych Piastów” rozstrzygnięty!

W tym roku przypada jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował szkolny konkurs pt. „Polska pierwszych Piastów”.

Konkurs odbył się 8 kwietnia 2016 r. i cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno w szkole podstawowej jak i w gimnazjum. W sumie do konkursu przystąpiło 47 uczniów naszej szkoły. Ich zadaniem było rozwiązanie testu sprawdzającego wiedzę z historii Polski czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Uczniowie musieli również wykazać się znajomością legend dotyczących początków państwa polskiego.

Wyniki konkursu :

W kategorii szkoła podstawowa klasy IV-VI:

I miejsce: Eryk Jankowski z kl. VI
II miejsce: Wiktoria Frątczak z kl. VI
III miejsce: Anastazja Szaraszek, Martyna Kierzek, Alicja Kulczyńska (z kl. VI), Oliwia Kulczyńska z kl. V

W kategorii gimnazjum klasy I-III:

I miejsce: Adam Kuznowicz, Bartłomiej Burdziński (z kl. III)
II miejsce: Julia Wypychowska z kl. I
III miejsce: Olgierd Kłodziński z kl. I, Patryk Graczyk, Daria Wstawska (z kl. III)

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, których fundatorem był Samorząd Uczniowski.

Serdecznie gratulujemy!!!        

                                                                                                                                                                                                                     

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

pt. „Chrzest Polski w oczach dzieci”

4 kwietnia 2016 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Chrzest Polski w oczach dzieci”, którego organizatorem był Samorząd Uczniowski.

Zapraszamy do galerii:

Za wszystkie dostarczone prace bardzo dziękujemy! Były one piękne, kolorowe i bardzo kreatywne dlatego komisja konkursowa miała niełatwe zadanie.

Kierując się kryteriami określonymi w regulaminie konkursu, po długich dyskusjach i naradach jury postanowiło przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

W kategorii wiekowej do 10 lat:

I miejsce: Nikola Jankowska z kl. I A, Wiktor Kowalewski z kl. I B
II miejsce: Amelia Bączkiewicz z kl. II B, Zofia Markiewicz z kl. I A
III miejsce: Igor Grabara z kl. I B, Amelia Michalak z kl. II B

W kategorii wiekowej 11-13 lat:

I miejsce: Oliwia Matecka z kl. IV
II miejsce: Eryk Jankowski z kl. VI
III miejsce: Magdalena Maroszak z kl. V, Tomasz Langwiński z kl. IV

Wyróżnienia otrzymali:
Kinga Grzelewska, Kacper Kubicki, Michalina Matuszak, Adam Myszkowski, Oliwia Fimiak (z kl. V), Kacper Nadolny z kl. IV.


Wszystkim artystom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w konkursie. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.