Z ŻYCIA SZKOŁY
Z życia szkoły
Szkolne obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
29.04.2024
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja przypada w dzień wolny od nauki szkolnej, jednak nasi uczniowie rozpoczęli okołorocznicowe obchody już pod koniec kwietnia.
Na lekcjach historii oglądali filmy, prezentacje i inne materiały edukacyjne, które przybliżyły im historię powstania pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Takie lekcje pokazały uczniom, że zbliżająca się „majówka” to nie tylko spotkania towarzyskie, wyjazdy, czy dni wolne od pracy. Dzięki nim dowiedzieli się, dlaczego wyjątkowość świątecznych dni warto podkreślić biało-czerwonymi flagami na własnych domach.
Uczniowie wszystkich klas przybrali swoje klasy w narodowe barwy oraz przygotowali ścienną gazetkę. Na szkolnym holu również pojawił się baner, przypominający zbliżające się święto.
Głównym punktem projektu w klasach IV i V było wykonanie przez uczniów plakatów. Dzięki ich współpracy powstały przepiękne, kolorowe plakaty tematycznie związane z naszym narodowym świętem.
Kolejną formą poznania zagadnień związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja był udział uczniów klas VI-VIII w szkolnym konkursie historycznym ”CZASY STANISŁAWOWSKIE I KONSTYTUCJA 3 MAJA”. Uczniowie, przygotowując się do konkursu, zgłębiali wiedzę dotyczącą czasów panowania ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i uchwalonej w tym czasie ustawy zasadniczej. Poziom wiedzy wśród uczniów okazał się wysoki, ale dość zróżnicowany. Najlepszy wynik osiągnął Daniel Franczak z klasy VIII, zajmując pierwsze miejsce. Pozostałe miejsca na podium i kolejne wysokie wyniki osiągnęli uczniowie klasy VI - drugie miejsce przypadło Zofii Pakulak i Maciejowi Chmielewskiemu, na trzecim miejscu uplasował się Marcin Borus, wyróżniono Julię Dziekanowicz, Wiktorię Wypychowską i Wiktora Nowaczyka.
Ostatnim akcentem upamiętnienia rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, był konkurs na najdłuższy biało - czerwony łańcuch, który uczniowie klas I - VIII wykonywali w wyznaczonym czasie. Zwyciężyła klasa II, której długość łańcucha wyniosła 45 metrów! Zaznaczyć należy, że wszystkie klasy zaangażowały się w akcję, a efekty widać było w czasie tworzenia słowa POLSKA (otwórz filmik!).
W ten nietypowy sposób uczniowie zaakcentowali jeden z elementów naszej historii.